Trener Unii Tarnów tylko tego się obawia

Stanisław Burza, trener Unii Tarnów, mówi o sezonie 2024. O celach drużyny i ewentualnych zmianach w kadrze zespołu, która już teraz wygląda wyśmienicie i jest faworytem numer 1 do wygrania Krajowej Ligi Żużlowej.

POLSKIZUZEL: Skład Grupy Azoty Unii Tarnów jest taki, że pan chyba nie musi się przesadnie martwić o to, jak zakończy się sezon 2024?

Stanisław Burza, trener Unii: Tak można by powiedzieć. Zwłaszcza, jak się patrzy na nazwiska zawodników. W żużlu trzeba jednak brać poprawkę. Nie zawsze wszyscy jadą tak, jakbyśmy tego oczekiwali. W naszym przypadku też są zagadki. Daniel Jeleniewski jest po ciężkiej kontuzji. On zapewnia, że wszystko będzie w porządku, że będzie gotowy i żebyśmy się nie martwili. Ja biorę jednak poprawkę na to, że Daniel może potrzebować czasu na odzyskanie pewności siebie.

Pomijając detale, pozostajecie jednak faworytem numer 1 do wygrania Krajowej Ligi Żużlowej.

Tak, ale znowu muszę coś powiedzieć. W tym roku też mieliśmy faworyta. Była nim Texom Stal Rzeszów. W połowie sezonu okazało się, że coś tam jednak nie do końca gra. Przytrafiły im się słabsze mecze, jakaś porażka i wcale nie było pewne, że oni te play-off wygrają. Kontuzja, kłopoty sprzętowe, czasem jakieś inne drobne sprawy mają wpływ na to, że coś, co wydaje się pewne, wcale takie pewne nie jest.

Rozumiemy pana ostrożność.

Co nie zmienia faktu, że oczywiście zakładamy, że ta drużyna będzie walczyć o awans. Kiedy, jak nie teraz?

No właśnie. Skład seniorski jest taki, że może zdobyć nawet i 50 punktów w meczu.

To jest ważna rzecz i z tego się cieszymy, że na papierze ta drużyna, jej seniorska część, wygląda właśnie na taką, która może przesądzić o wygranej. Mamy zawodników, którzy są w czołówce statystyk i to dobrze. Zwłaszcza że mamy problem z pozycją juniora. Jest Jan Heleniak, młody, ambitny, utalentowany, ale to jest za mało. Jeszcze musi być drugi junior. Rozglądamy się za wzmocnieniem. Jesteśmy po słowie z niektórymi zawodnikami, z ich opiekunami. Do startu ligi wszystko się wyjaśni.

Skoro macie tak mocnych seniorów i Heleniaka, to może wcale nie musi szukać juniora z zewnątrz? Może warto postawić na wychowanka, żeby we 2025 mieć dwóch niezłych, miejscowych juniorów.

Tyle że obecnie nie mamy drugiego juniora, który byłby na tyle doświadczony i objeżdżony, żeby wystawiać go do jazdy w lidze. To jest jednak poważna sprawa, a my mamy chłopaków, którzy jeszcze dużo muszą się uczyć. Dlatego musimy się wzmocnić jednym młodzieżowcem.

Jak mus to mus.

Też bym wolał dać szansę naszemu wychowankowi, ale żeby jednak kogoś posadzić na motor i kazać mu jeździć w lidze, to on musi mieć trochę tej rutyny i doświadczenia. Mamy grupę młodych, która za rok będzie się przebijała przez zawody młodzieżowe, będzie też zbierała szlify na treningach. Jeśli okaże się, że ktoś ten proces przechodzi w miarę sprawnie, to dostanie szansę.

Z czego to się bierze, że Unia ma problem z juniorami? Słyszeliśmy, że dużą konkurencję robi wam szkółka Janusza Kołodzieja. Zawodnicy, których rodzice mają trochę kasy i są w stanie pomóc swoim pociechom, idą właśnie tam.

Tak to wygląda. Ta szkółka to jest teraz nasza największa konkurencja. Nie chcę jednak mówić niczego złego o tej szkółce, bo ona jest fajnie rozbudowana i dobrze przygotowuje do egzaminu na certyfikat. Oni mają tam długofalowe rozwiązanie. Klub oczywiście na tym traci, bo jednak ta młodzież faktycznie tam ucieka. Kowalski, Bańdur wyrośli na tarnowskiej ziemi, ale jeżdżą dla innych klubów. Ti samo Kupiec.

Dałoby się z tego złożyć niezły zespół.

Wychodzi na to, że mamy zdolną młodzież, ale ona jest w innych klubach. Możemy się jedynie cieszyć z tego, że tylu ciekawych chłopaków stawiało w Tarnowie pierwsze kroki.

To jeszcze na koniec zapytamy, czy do tej drużyny, poza juniorem, ktoś jeszcze dołączy?

Na razie niczego takiego nie planujemy. Na kontraktach warszawskich są Ljung i Bjerre, ale to są tylko kontrakty warszawskie. Jest pięciu seniorów i niech tak zostanie. Pewnie, że dobrze byłoby mieć oczekującego, ale z drugiej strony, to nie wpływa dobrze na atmosferę. W razie problemów są rezerwy i inne taktyczne rozwiązania. Drużyna jest dobrze poukładana i niech tak zostanie.

2. Liga Żużlowa

PozycjaDrużynaMPMP
11221+137
21220+91
31219+43
41214+43
51214-24
61210-113
7125-177

Ostatnia runda

TBA

VS

TBA
1 marca 2024
TBA

VS

TBA
1 marca 2024
TBA

VS

TBA
1 marca 2024

Aktualności

Robert Chmiel: Chcę być liderem. Oczekuję finału
2 marca 2024
Raport z Polonii Piła. Liga na placu budowy
1 marca 2024
Raport ze Startu Gniezno. Cel na ten sezon jest jasny
29 lutego 2024
Raport z Kolejarza Opole. Przed nimi ważne decyzje
28 lutego 2024
„Drużyna jest troszeczkę niedoceniana”. Były menedżer zabrał głos
28 lutego 2024
Zadaj Dariuszowi Cieślakowi z GKSŻ pytanie o terminarz
24 lutego 2024