Sezon coraz bliżej! Dziennikarz Canal+ typuje KLŻ

Żużlowcy odliczają już dni do pierwszego wyjazdu na tor, a kibice czekają na inaugurację sezonu. Terminarza Krajowej Ligi Żużlowej jeszcze nie znamy, ale zmagania rozpoczną się w kwietniu. Czego możemy się spodziewać po sezonie 2024 na trzecim szczeblu rozgrywkowym w Polsce? Swoje typy na KLŻ przedstawił nam dziennikarz i komentator Canal+, Mateusz Dziopa.

Kto wygra Krajową Ligę Żużlową i awansuje do Metalkas 2. Ekstraligi? – Nie zaskoczę nikogo – na papierze najmocniejszą kadrę ma Unia Tarnów i to w Jaskółkach upatruję faworyta. Zawodnicy z doświadczeniem z wyższych szczebli zagrali trochę Vabank, bo brak powodzenia w najniższej klasie rozgrywkowej nie przyniósłby im nic dobrego. Ciśnienie na sukces będzie spore i to może być ich największym rywalem.

Drugi finalista? – Mój serdeczny kolega, który jest fanem Lokomotivu, pewnie widziałby sympatycznych Łotyszy w finale. O ile ich udziału w play-offach nie wykluczam, to finałowego rywala Unii szukałabym w parze Opole – Gniezno. Jedni i drudzy mają w kadrze zarówno jakość, jak i doświadczenie, ale jeśli musiałbym wskazać jedną drużynę, to postawiłbym na Start.

Najlepszy Polak? – Długo się zastanawiałem, kto z dwójki Cyfer – Łęgowik może dostarczyć więcej punktów i nadal tego nie wiem. Z jednej strony ufam jakości Cyferka, z drugiej Łęgowik nie ma tylu gwiazd w swojej drużynie, co indywidualnie może zadziałać na plus.

Najlepszy obcokrajowiec? – To będzie rok prawdy dla Davida Bellego, bo na razie jego najnowsza historia kariery nie wygląda dobrze. Z Ekstraligi na najniższy szczebel zleciał rekordowo szybko i nadal mam poważne wątpliwości, czy będzie w ścisłym topie klasyfikacji biegopunktowej. Zastanawiam się, jak do sezonu podejdzie Antonio Lindbaeck. Jeśli postawi na zabawę żużlem, czego nie można wykluczyć, zważywszy na etap kariery, to może być różnie. W przeciwnym wypadku widzę go w ścisłej czołówce.

Najlepszy zawodnik U24? – Kandydatów jest dwóch: Marko Lewiszyn i Casper Henriksson. Marko już w zeszłym roku zaprezentował się naprawdę dobrze. Mam wrażenie, że opinia publiczna trochę go wówczas nie doceniła. Casper z kolei rywalizował z najlepszymi juniorami świata jak równy z równym i ratował Start w trudnych chwilach.

Najlepszy junior? – Rozsądek mówi, że najlepszym juniorem będzie Mikołaj Czapla, ale trzymam mocno kciuki za rozwój Patryka Budniaka i Jana Heleniaka, bo obaj pokazali już, że mają spore możliwości. Oczywiście ciężko jest tak do końca tutaj typować, bo parę wypożyczeń pewnie jeszcze się dokona.

Objawienie sezonu? – Przyszedł mi do głowy Marko Lewiszyn jako zawodnik, który nie będzie miał tak łatwo punktować w otoczeniu gwiazd, tylko pytanie, czy go traktowalibyśmy jeszcze w kategoriach objawienia?

Największa zagadka? – Drużyna z Krakowa, bo raz, że nie wiemy, czy przystąpi do rozgrywek, a dwa, że jeśli już przystąpi, to nie wiemy, w jakim zestawieniu i na co będzie ją stać.

2. Liga Żużlowa